Üdvözlöm!
30 éves anyuka vagyok. Amikor terhes lettem (ez már 11 éve), akkor kezdődött. Mitől lehet az, hogy kezelem a fogínygyulladásomat, rendszeres fogmosás, szájvíz mellett, és visszatér a fogínygyulladásom, egy fogam melletti részről van szó, ahol tömés is van. Lehet, hogy emiatt is hullhat a hajam? A fogínygyulladásra gondoltam, mert másképpen rendben vagyok. Bár most megint csak enyhült a gyulladás, nem vérzik, úgy értem.
Várom válaszát! Köszönöm!
Tisztelt Érdeklődő!
Ahhoz, hogy a kérdésére részletekbe menő választ adjak, itt nincs lehetőség. Az ember az élete során folyamatosan ki van téve azoknak a károsító hatásoknak, amelyek percenként vagy akár másodpercenként betegséget okozhatnának. A szánk, a bélflóránk, folyamatosan tele van baktériumokkal (nem csak "jó", hanem veszélyes baktériumokkal is), folyamatosan ér minket radioaktív sugárzás (háttérsugárzás), UV-sugárzás, számtalan vegyszer kerül a szervezetünkbe, a levegő tele van allergénekkel (parlagfű), stb., az, hogy ezek a tényezők kit és mikor betegítenek meg, az elsősorban az egyén védekezőképességétől és alkalmazkodóképességétől függ. Ugyanaz a kórokozó egyes embereket megbetegít, mások szervezete pedig sikeresen védekezik ellene.
A bőr és a nyálkahártyák képezik a határt a külvilág és köztünk. Ezen belül a fog és az íny találkozásánál levő rés egy potenciális behatolási kapu a baktériumok számára, ahol az immunrendszer folyamatosan védekezik a behatoló baktériumok, ill. baktériumtoxinok ellen. Az ínybetegség, fogágybetegség lényege, hogy vagy a baktériumok mennyisége nagy mértékben nő, vagy az immunrendszer védekezőképessége gyengül, vagy mindkettő, és ezáltal ez a harc időnként a baktériumok javára dől el.
A baktériumok számának növekedése elsősorban civilizációs ártalom, ami annak köszönhető, hogy eltértünk a természetes táplálkozástól, az ételeket nem természetes formában, hanem sütve, főzve, pépesítve, stb., fogyasztjuk. Ezáltal a rágás mennyisége lényegesen lecsökken, így a fogak elveszítik öntisztító képességüket. Mai ételeink nagy lepedékképző képességgel rendelkeznek, vagyis ráragadnak fogainkra, ebben megtelepednek a baktériumok és kialakul az úgynevezett plakk, ami ha nincs eltávolítva, később fogkővé alakul.
Az elmondottakból logikusan következik, hogy amennyiben a lepedékképződés (baktériumok elszaporodása) az ok, akkor a kezelés a szájhigiénia helyreállításából, a plakk eltávolításából áll. A második lehetőség az immunrendszer védekezőképességének csökkenése, mely számtalan háttérbetegségben észlelhető, pl.: a cukorbetegség, stb., de léteznek olyan esetek is, ahol az immunrendszer védekezőképességének csökkenése más tünetekben nem nyilvánul meg, csak az ínybetegségben.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a fogágybetegségeket nagy részben a különböző baktériumok okozzák, de ehhez szükséges a gazdaszervezet védekezőképességének a csökkenése is. Az esetek igen nagy százalékában plakk okozta ínygyulladással találkozunk, ritkábban vannak olyan esetek is, ahol megfelelő, ill. kiváló szájhigiénia mellett is súlyos ínyelváltozásokkal találkozunk. Ezekben az esetekben a szervezet védekezésének csökkenése a fő ok.
A lepedék okozta ínyelváltozások jól reagálnak a szájhigiénia javítására, a professzionális fogtisztításra, a gyökérfelszínek lesimítására, az ínytasakok kitisztítására. Másik esetben - valószínűleg ez az Önt érintő probléma - logikusan a szervezet védekezőképességét kellene jó irányba befolyásolni, erre viszont kevés lehetőség áll rendelkezésre. Alapos vizsgálattal ki kell zárni az összes olyan háttérbetegséget (pl.: lappangó cukorbetegség), amely a szervezet védekezőképességét csökkenti. Amennyiben az ok nem tisztázható vagy nem szüntethető meg, általános vitaminokkal, nyomelemekkel a lehetőségekhez mérten fokozni kell a szervezet védekezőképességét.
Az utóbbi időben jó eredményekről számoltak be a Q10 koenzim alkalmazása során. Ilyen esetekben szükséges a baktériumok számának minimálisra csökkentése, ezt az átlagosnál is tökéletesebb szájhigiéniával (mivel itt a kisebb mennyiségű baktérium is nagyobb bajt tud okozni), a helyi irritáló faktorok, nehezen tisztítható helyek megszüntetésével (rossz tömés, rossz pótlás, ínytasak), helyi fertőtlenítők (fogkrém, szájvíz, stb.), bizonyos esetekben akár általánosan szedett antibiotikumok adásával próbáljuk elérni.
Az ínybetegségek kezelése ma már parodontológus (kimondottan ínybetegségek kezelésére szakosodott fogorvos) feladata. Mindenképpen célszerű egy ilyen szakember felkeresése, ahhoz, hogy a legkorszerűbb kezelést megkaphassa. Általános fogorvos feladata csak az egyszerűbb fogágybetegségek kezelése.
Tisztelettel:
Dr. Rácz László